čtvrtek 6. září 2018

Albánie - Butrint I.

Kdybych měla jednou fotkou popsat národní park Butrint, byla by to hned ta první. Jedná se totiž o jedinečný komplex historických památek a okolní přírody.  Národní park má status mokřadní oblast a žije tu 246 druhů ptáků, 105 druhů ryb a 39 druhů savců. Pokud jde o flóru, najdete zde 800 druhů rostlin! Tak to jen trochu statistiky, abyste si mohli udělat obrázek. Jinými slovy krása střídá nádheru a pokud budete v Albánii, tohle místo nesmíte vynechat. Park je velmi dobře dostupný, vstupné lidové a najdete tu opravdové skvosty. Nevím, jestli jsem byla v minulým životě architekt nebo archeolog, ale tady jsem si rozhodně přišla na své. Centrem parku je starověké město Butrint, které představuje nejnavštěvovanější albánskou památku. Ale i přesto se nemusíte obávat davu tuiristů, to se tady nekoná. Spousta dochovaných architektonických klenotů jako např. antické divadlo, římské lázně, baptisterium nebo třeba basilika. Vše volně přístupné, žádné zákazy, chodíte mezi stavbami a kam to jde, můžete si vlézt. Jistě chápete, že jsem byla ve svém živlu. A teď vám sem nahrnu pár fotek právě z města Butrint. Ale to není zdaleko všechno, ještě vás vezmu na kanál Vivar a pevnost Ali Pasha, která je součástí národního parku. Tak postupně ....Na prohlídku Butrintu (rozuměj pozůstatků města) si vyhraďte tak dvě tři hodiny, protože je toho tady opravdu hodně. 

Pozůstatky pagody.


Baptisterium.Velká Basilika z 6. století př. n.l. 

 

Můžete posedět v antickém divadle.Zbytky kostela s původní mozaikovou výzdobou, pro mozaiky mám obzvláště slabost.A římské lázně. Je toho tady daleko více, ale tolika fotkama vás tu nechci nudit, protože chápu, že každej nemá stejný postižení jako já. Mám pocit, že tohle byl výlet stvořený přesně pro nás. Přišli si tu na své jak milovníci přírody tak milovníci architektury. Sice jsem pořád slyšela vzdechy typu "zase další kostel", ale klobouk dolů, zvládli to všichni i ti nejmenší a já věřím, že až budou ve škole probírat Albánii, dost jim to pomůže udělat si představu. Pač cestování je nejlepší způsob vzdělávání se. Jo a u nás se osvědčilo slíbit výlet lodí, to vždycky zafunguje jako motivace.


Butrintské jezero a okolí.
 

Poslední fotky jsou výhledy z benátského hradu na kanál Vivar a benátskou tvrz u přívozu. No a když to všechno projdete, mile vás překvapí moc pěkná kavárna, taková hodně evropská. A dobrý kafe tu měli celkem všude, prý ho vozí z Itálie. Celá procházka nebyla vůbec náročná, zvládnou i mladší děti, místy se schováte do stínu nebo si vychutnáte vánek od jezera. A příště teda na loď, resp. člun.Fotografie podléhají autorskému zákonu. Jejich užití bez mého souhlasu není možné.

8 komentářů:

 1. Krása vesmírná! Díky, ráda se tam vrátím :-).

  OdpovědětVymazat
 2. Milá Báro, díky za slova a foto. V Albánii jsem zatím, bohužel, nebyla, velká chyba!
  ( jen u řeky Buna na její hranici, co teče ze Skadarského jezera ).
  Musím časem napravit. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všechno nemůže být hned, tak třeba časem ... Díky!

   Vymazat
 3. Milá Báro, ten čas - to je to, co sice teď mám, ale je to i problém, jak dlouho ještě se mi bude dařit cestovat, sedmdesátka úspěšně za mnou a plno plánů přede mnou. Moc ráda sama,
  ale i ,,s vámi, prostřednictvím vašeho blogu, cestuji,,.
  ( letošní zdravotní problémy mi zkřížily plány!!! ale jsem prý houžev, tak snad bude líp? )
  Pevné zdraví přeji.
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak tady by se mi móc líbilo. Díky aspoň za zprostředkování skrze fotky.

  OdpovědětVymazat