úterý 8. května 2012

Castle Bouzov / Hrad Bouzov

Romantic castle founded in the 13th and 14 century is located in the picturesque countryside and Litovel Mohelnice. By 1696 it owned in turn by members of other Czech and Moravian families, then bought the estate with the castle the Teutonic Knights. Since 1945, the state property. In 1999 he was declared a national historic landmark. The castle is fully furnished and equipped with paintings, art objects, historical as well as tailor-made furniture. Today's appearance of a typical office romance with battlements, oriel windows, battlements and gargoyles, the castle was acquired after an extensive reconstruction in 1895-1910. There are two unique functional drawbridges and portcullis.

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.
Hrad je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž.

Více informací zde http://www.hrad-bouzov.cz/ 


Castle from the air / Hrad z ptačí perspektivy

Žádné komentáře:

Okomentovat