pátek 21. srpna 2015

Kultura z Beskyd

Ta samozřejmě nesměla chybět! Lákadel tam bylo spousta, ale času už méně. A tak jsme zvládli alespoň skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a muzeum sklářství v Karolince. Dvakrát jsme neúspěšně navštívili Valašskou galerii výtvarého umění, ale pokaždé měli zavřeno. Milovníky skla ale určitě potěší muzeum sklářství, které rozhodně doporučuji navštívit.V Karolince už sice pece na tavení skla nefungují, ale pořád se tu sklo brousí a zdobí zlatem nebo patinou. Vyhlášené jsou potom ornamenty leptané. Sklářské řemeslo tu má dlouhou tradici a nejstaršími kousky jsou tu karafy z roku 1860. Samozřejmě tu najdete i další překrásné skleněné skvosty, na kterých člověk může oči nechat. Dalším místem, které je pro Valašsko typické, je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.


 


 
 

Valašské muzeum v přírodě je rozděleno do třech prohlídkových okruhů. Můžete navštívit Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu nebo Valašskou dědinu. Protože nás šla opět větší skupinka, vybrali jsme Dřevěné městečko, které se snad líbilo i dětem, protože tu mají dobový kolotoč. Kromě něj tu ale najdete třeba i expozici poštovního úřadu nebo expozici o tom, jak se dříve stavělo. V místních stáncích si můžete zakoupit sýry a jiné další pochutiny, které jsou pro místní kraj typické. Kousek od skanzenu je i Jurkovičova rozhledna, kterou už jsme ale navštívit nestihli. Je tady toho tolik k vidění, ale aspoň nám zůstalo něco na příště. 

Přeju krásný víkend!


Fotografie podléhají autorskému zákonu. Jejich užití bez mého souhlasu není možné.

1 komentář:

  1. Jé, skanzen se vám teda podařilo zachytit krásně bez davů co tam furt jsou :) Příště se stavte na jedno do Rožnovského pivovaru, kromě té rozhledny :)

    OdpovědětVymazat