pondělí 15. července 2013

Vila českých královen

Tak se prý přezdívá hradu Svojanov. Jedná se o jediný hrad v ČR, kde se architektonicky mísí gotika s empírem, tj. středověk s 19. stoletím!  H r a d   S v o j a n o v  založil v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. k ochraně obchodní stezky mezi Litomyšlí a Brnem. Po smrti krále Přemysla hrad získala královna vdova Kunhuta, která zde žila se svým druhým manželem Závišem z Falkenštejna. A další majitelé hradu Trčkové z Lípy, nechali potom postavit na původní hradbě nový renesanční palác. A tento nejen architektonicky zajímavý hrad se stal cílem našeho nedělního výletu. 
 Původní hrad nesl německé jméno Fürstenber.  Jeho dominantu tvoří válcová věž zvaná hláska, z níž jsou tyhle krásné výhledy.  První čtyři fotografie doporučuji rozkliknout, jsou širokoúhlé.Jen tak pro zajímavost, síla zdiva dosahuje v některých místech až 8m!


Venkovní areál hradu je velmi rozmanitý. Nejen nádvoří a ochozy na středověkých hradbách, ale i překrásná gotická zahrada (jediná svého druhu ve střední Evropě) skýtá příjemné posezení.
Úžasná bylinková zahrádka, takovou šalvějovou plantáž jsem ještě neviděla!Tak pokud se vydáte do pardubického kraje, nezapomeňte navštívit Svojanov, zdejší hrad za to určitě stojí. 


Mějte příjemný začátek týdne!14 komentářů:

 1. Tam jsem nikdy nebyla. Pěkný detail ten zámek s ještěrkou. Díky za tip na prázdninový výlet!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Katko. Z Brna je to hodinku, pokud máte rádi hrady, určitě doporučuji :-)

   Vymazat
 2. Baru, krásnéééé fotky a moc Ti to sluší!Jana

  OdpovědětVymazat
 3. Už léta se tam chci podívat, od doby, co jsem četla knihy o Záviši z Falkenštejna. Díky za tip, Baru! Skvostné fotky! Adriana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adriano, tak to se tam určitě koukni. Stojí to za to. Děkuju za návštěvu a krásný večer.

   Vymazat
 4. Baru, takové výlety miluji. Díky za tip, ta zahrada je dokonalá... Budu opakovat předchozí komentář "Moc Ti to sluší".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moni, díky! Ano, zahrada je nádherná, má svoje neopalovatelné kouzlo. Tyto výlety jsou jedny z nej, hrady miluju :-)

   Vymazat
 5. hrady máme mnohem raději než zámky, takže píšem na náš seznam, co stojí za návštěvu, díky za tip a virtuální prohlídku :-)Bára

  OdpovědětVymazat
 6. Nádherný hrad a moc krásné fotky. Tak se ti výlet také povedl:) Tento kraj nemám probádaný, tak třeba někdy v budoucnu....)

  OdpovědětVymazat